Mercedes-AMG Project One, yoluna ‘One’ ismiyle devam ediyor

0

Mercedes-AMG, hiper otomobili Project One’nin testlerine devam ederken araçlarının ismini de değiştirmeye karar vermiş. Önümüzde Aston Martin Valkyrie ve McLaren Speedtail gibi oldukça dikkat çekici örnekler varken Mercedes-AMG yetkilileri araçlarına sadece ‘ONE’ ismini uygun bulmuşlar.

Bize sorarsanız Project One ismi daha havalı duruyordu. Bizim gibi düşünenlerin aksine McLaren ise ”Bu isim, en yüksek otomotiv tutkusunu temsil ediyor: Formula 1 hibrit teknolojisini caddelere taşımak. Mercedes-AMG One, model portföyünün zirvesi ve mutlaka en üstte yer alacak. Bu yüzden de ‘One’ olarak tabir edilmesi mantıklı görünüyor.” ifadelerinde bulundu.cdb0fcc6-mercedes-amg-one-hypercar-4Bu arada, Alman otomobil markası, ONE alıcılarını Münih’teki özel bir etkinliğe davet etti. Hiper otomobillerini daha yakından görme fırsatı yakalayan müşteriler daha sonra ise özel bir yemekte bir araya geldi. Müşteriler ayrıca hepsi çok önceden satılan ve üretimi 275 adetle sınırlandırılan hiper otomobillerini kendi zevklerine göre yapılandırdılar.

Mercedes-AMG One’nin başlangıç fiyatı 2.27 milyon Euro olarak açıklanırken ilk otomobillerin 2019 yılının başında sahiplerine teslim edilmesi bekleniyor. Aracın üretiminin tamamı ise Birleşik Krallık’ta gerçekleşecek.

Mercedes-AMG’nin yeni hiper otomobili One hakkında şimdiye kadar, Formula 1’den ilham alınarak üretilen turboşarjlı 1.6 litrelik V6 motor ve bu motora eşlik eden dört elektrikli üniteyi bir araya getirdiğini biliyoruz. Aracın resmi teknik özellikleri henüz açıklanmadı ancak One’nin 1.000 ile 1.100 beygir arasında bir güce sahip olacağı söyleniyor. Aracın 0-100 km/s hızlanmasının ise 2.5 saniye olması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın